ЯКІСТЬ НОВОГО ЖИТТЯ

Спортивні бігові протези

Види і функціональність
протез бедра

Сучасні бігові протези 2020

На жаль, від втрати ніг не застрахований ніхто – це може статися через хворобу або внаслідок дорожньо-транспортної пригоди. Але сучасна інженерна наука і медицина об’єднуються для того, щоб допомогти людям з ампутацією однієї або обох ніг повернути собі радість повноцінного руху. Багато хто вважає, що якщо ходити на протезах ще яковь можна, то ось бігати вже точно не вийде, але компанії-виробники зі світовим ім’ям розвіюють цей міф.

БЕЗКОШТОВНЕ протезування

Згідно Порядку забезпечення ТЗР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 року № 321 Будь-який громадянин України має право на безкоштовне забезпечення протезно-ортопедичними виробами (протезуванням і ортезуванням) за наявності направлення на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації.
Докладну інструкцію ви можете знайти на нашому сайті або уточнити деталі по телефону

Насправді, спеціальні спортивні протези для бігу не просто дозволяють продовжувати фізичну активність – є ряд досліджень, які говорять про те, що вони навіть дають спортсменові деяку перевагу за рахунок інноваційної конструкції (її ми розглянемо детально нижче). Приклад тому – успіхи південноафриканського бігуна Оскара Пісторіуса, який народився без ніг нижче коліна і використовував спеціальні бігові протези на обох ногах.

Особливості будови бігових протезів

На відміну від звичайних модульних протезів, в цілому повторюють анатомію ноги, в бігових нижня частина – а саме, гомілковостопний суглоб і стопа – мають абсолютно відмінну форму і принцип роботи. Основне завдання, яке вирішували інженери при розробці спортивних протезів для бігу – це забезпечення гарної амортизації, що має зняти напругу з культі, так як ударні навантаження під час бігу можуть бути вельми відчутні і болючі. Крім того, стояло завдання забезпечити максимально надійне зчеплення з поверхнею при одночасній мінімізації площі контакту.

В результаті більшість виробників зупинилися на універсальній формі, яка була запозичена в живій природі.

Біговій протез в цілому повторює форму задньої ноги гепарда. П’ятка в ньому відсутня, а стопа має С-подібну форму, причому вигин спрямований в бік, протилежний руху. Утворюється дуга, виготовлена ​​з міцних сплавів, зазвичай з додаванням титану.

При зіткненні з поверхнею і перенесення ваги на цю дугу вона стискається, після чого амортизує і розпрямляється, додаючи бігунові додаткове прискорення.

Крім особливостей конструкції, протези забезпечують амортизацію за рахунок додатково встановлених амортизаторів. Місце зіткнення з поверхнею має невелику площу, на ньому встановлено спеціальне антиковзаюче покриття. Це забезпечує надійну зчеплення і відсутність ковзання навіть на мокрих поверхнях.

Звичайно, це далеко не всі інновації спортивних бігових протезів – спеціальну конструкцію мають також суглоби, виконані у вигляді шарнірів з заданим кутом згинання. Вся конструкція в цілому посилена, що дає можливість займатися бігом професійно. Особлива увага приділяється культепріемніку. Гільза виготовляється персонально для кожного користувача, вона повинна забезпечити максимально надійне і комфортне кріплення протеза на культі.

Модульна технологія протезування

Спортивні протези виготовляються за модульною технологією. Це означає, що протез складається з типових частин, які набираються в цільну конструкцію під потреби конкретного користувача. Окремі деталі виготовлені промисловим способом з гарантією якості, а остаточне складання проводиться після визначення специфіки ампутації – перш за все, зроблена вона вище коліна або нижче і колінний суглоб збережений. Кожен модуль гнучко настроюється, виділяють окремі поділи стопи, гомілки і стегна. Особлива увага приділяється колінному суглобу в разі ампутації по стегну. Це складний механізм, який може бути точно налаштований для тих чи інших завдань і під конкретний зріст. Перш за все, він повинен точно збігатися з точкою вигіну з колінним суглобом на здоровій нозі і підходити користувачеві по зросту. При складанні модульного суглоба важливими факторами є:

 • рухливість в суглобах;
 • хороша стійкість;
 • легкість в русі;
 • відсутність болю і дискомфорту в будь-якому положенні.

Звичайно, особлива увага приділяється при складанні бігових модульним протезів – як внаслідок більш високих навантажень на конструкцію, так і з-за того, що при бігу більший тиск відчуває сама культя.

Одним з найбільш сучасних модульних протезів є біговій протез 3S80, і хоча ціна цього виробу досить висока, він дійсно дозволяє займатися біговими видами спорту професійно. Створено цей протез на основі розробленого компанією Otto Bock колінного модуля 3R80, в якому застосовується інноваційна система обертальної гідравліки. Завдяки такій системі колінний суглоб згинається при бігу на 60 ° потім, після спрацьовування гідравлічного гальмування він плавно зупиняється на 90 °. Також протез забезпечується ручним замком, що обмежує кут повороту в залежності від потреб.

При швидкому бігу і, відповідно, високих махових показниках, така система дозволяє плавно гальмувати протез на фазі розгинання зі збільшенням зусилля з підходом до крайнього розігнутого положення, точно так же, як це дозволяє робити опорно-руховий апарат людини. Причому плавність і зусилля можна гнучко налаштовувати під час тренувань з протезом, завдяки чому виріб легко пристосувати для користувача будь-якої статі, зросту, віку і фізичної кондиції.

Процедура підбору бігового протеза

Для того, щоб виріб повністю задовольнял запитам користувача, необхідно пройти ряд важливих етапів:

 • зняття мірок з культі;
 • вивиготовлення зліпка культі, за яким відрізняється устілка – вона повинна ідеально прилягати до поверхні;
 • підбір гільзи відповідно до параметрів;
 • вибір модуля – в даному випадку мова йде про модуль з біговою стопою;
 • збір вироба;
 • примірка і налагодження;
 • навчання використанню та догляду.

Сучасні бігові протези модульної конструкції дарують радість бігу людям з будь-яким ступенем ампутації ніг, справа лише в правильному підборі вироби та практиці.
 

Наші клієнти: