При протезуванні культеприймач зазвичай не контактує зі шкірою культі безпосередньо, частіше для цього використовуються спеціальні лайнери.

Це різновид чохлів або накладок на культю, які покращують з’єднання культі з приймальною гільзою протезу і захищають культю від травмування.

Зустрічаються, в залежності від анатомічних потреб пацієнта, лайнери для рук – вище або нижче ліктя, а також для ніг – вище або нижче коліна. Можуть бути як вакуумними, так і забезпеченими спеціальним замковим механізмом. Розглянемо окремо обидва типи лайнерів.

Типи лайнерів

Вакуумні лайнери використовуються найчастіше і вважаються універсальними. Головна перевага таких пристосувань в тому, що вони рівномірно розподіляють навантаження ваги тіла на всю поверхню і навіть трохи знижують її за рахунок цього. Завдяки цьому кровообіг в культі поліпшується, вона менше схильна до набряків. Вакуумний лайнер також менше подразнює шкіру і значно менше натирає її.

Всі подібні лайнери також діляться на лайнери з активним вакуумом і пасивним.

У системах з активним вакуумом розрідження повітря утворюється за рахунок його відкачування насосом. За рахунок цього досягається майже повний вакуум, завдяки чому лайнер, а значить, протез, краще тримається на культі. Однак такі системи технічно складніше і дорожче.

Системи пасивного вакууму будуються на простому витісненні повітря за рахунок культі зі спеціального клапана, який працює тільки на вихід. Вони більше підходять для кріплення протезів ніг, так як витіснення повітря відбувається найбільше при перенесенні на протез ваги тіла.

Лайнери з замковим механізмом застосовуються, коли з яких-небудь причин використання вакуумних лайнерів неможливо. Найчастіше через анатомічні чи фізіологічні особливості пацієнта. Лайнери з замковим механізмом забезпечені фіксатором, що гарантує надійну фіксацію культі в протезі. Такий фіксатор потрапляє в паз механізму кріплення в протезі. Завдяки цьому відбувається надійне закріплення протеза на нозі.

Механізм виготовлення лайнерів

Завдання – зробити лайнер з одного боку досить міцним, з іншого – гіпоалергенним. З цими завданнями чудово справляються сучасні полімерні матеріали або силікон.

Найчастіше використовується силікон, а також поліуретан і різні сополімери.

Силікон прекрасно зарекомендував себе в вакуумних лайнерах завдяки щільному приляганню до шкіри і забезпеченню герметичності, а також відмінній керованості і безпеки.

Також випускаються силікон-гелеві лайнери з м’яким силіконом і зовнішнім покриттям з тканинного матеріалу. Цей матеріал застосовується при протезуванні пацієнтів з недостатньою м’язовою масою культі.

Техногель виготовлений з поліуретану, головною його перевагою є висока м’якість, завдяки чому він добре підходить для пацієнтів з високою чутливістю. Також техногель використовується при протезуванні пацієнтів з цукровим діабетом (а це більше половини випадків ампутації ніг) саме завдяки тому, що він створює розподілений тиск на шкіру.