ЯКІСТЬ НОВОГО ЖИТТЯ

Дитячий протез руки

Види і принцип роботи
детский протез руки

Дитяче протезування верхніх кінцівок

Бувають випадки, коли протез руки потрібен вже в самому ранньому віці – в основному це пов’язано з ситуацією, при якій дитина народжується без однієї або двох рук з-за генетичних збоїв. Протезування можливо у віці року, в деяких випадках навіть півроку. В принципі, як тільки дитина починає користуватися руками і впевнено сидіти, протез вже рекомендований. У раннього протезування дітей є величезний плюс: простота реабілітації. Дитина відразу звикає до штучної кінцівки як до своєї, формує звичку і збільшує діапазон рухів швидше, ніж це роблять діти в більш пізньому віці. Крім того, при ранньому протезуванні забезпечується симетричний розвиток м’язів плечового пояса. Про користь раннього протезування рук говорять наукові дослідження.

БЕЗКОШТОВНЕ протезування

Згідно Порядку забезпечення ТЗР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 року № 321 Будь-який громадянин України має право на безкоштовне забезпечення протезно-ортопедичними виробами (протезуванням і ортезуванням) за наявності направлення на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації.

Какой протез выбрать?

Але який протез вибрати в такому ранньому віці – питання відкрите. Найчастіше першим дитячим протезом руки стає косметичний. Він виготовлений з силікону або полівінілхлориду, так як ці матеріали вкрай рідко викликають алергію. На перших порах такого протеза цілком достатньо для створення адекватного навантаження на м’язи, також його можна використовувати для того, щоб притримувати, наприклад, іграшки. Такі косметичні протези поширені досить широко, і виробництво надійних виробів по типорозміру налагоджено, завдяки чому виріб легко підібрати. І коштує воно недорого, що важливо, так як дитячий протез руки необхідно буде міняти досить часто в міру росту дитини.

Наступний рівень дитячих протезів рук – активні тягові. Такі вироби вже дозволяють робити деякі види хвата, виконуючи певні дії. Протез кисті, а саме її руху найскладніше забезпечити, працює за рахунок рухів лучезапястного суглоба, якщо його вдалося зберегти, або ліктя і навіть плечового суглоба. Напруга м’язів в цих зонах передається за допомогою хитромудрої системи тяг на кисть. Головна його перевага – тяговий протез вже дозволяє дитині не відчувати себе виключеним з колективу, так як з ним малюк може грати, займатися спортом і навіть, при відомій вправності, писати і малювати.

Чим раніше підбирається і встановлюється активний тяговий протез, тим простіше дитині з ним освоїться, тому оптимальний вік підбору – 1-2 роки, хоча зробити це, зрозуміло, ніколи не пізно.

Виробники навіть пропонують спеціальний дитячий дизайн тягових протезів і спеціальні пристосування-насадки для них, що полегшують повсякденні дії – наприклад, для утримання столових приборів, для використання комп’ютерної миші і клавіатури, для занять фізкультурою. Поширені дитячі тягові протези, в яких немає імітації долоні, а кисть виконана на манер клешні, забезпечуючи надійний хват предметів.

детский протез руки

 

Ще один плюс тягового протеза – швидкість реакції і наявність певної зворотного зв’язку – тобто, дитині буде нескладно пристосуватися до штучної руки, так як вона дозволяє в деякій мірі «відчувати» предмети, хоча б тільки жорсткі. Однак сила стиснення в такому протезі слабкіше, ніж у виробах нового покоління – біонічних.

Бионические протези працюють за іншим принципом. Вони зчитують нервові імпульси, які мозок посилає навіть відсутнім м’язам за допомогою спеціальних міодатчіков. Потім сигнал інтерпретується і посилається на сервоприводи, що регулюють рух пальців і кисті в цілому. Його плюс в тому, що протез забезпечує більш тонкі руху, в тому числі і при найвищих ступенях ампутації – в області передпліччя.

Однак є у них і мінуси, головний з яких – досить висока вартість. З ним малюкові буде потрібно досить довгий період тренувань, перш ніж протез почне виконувати свої функції повноцінно.

До того ж, він не дозволяє купатися і вимагає періодичної зарядки. В цілому, установку дитячого бионического протеза доречніше відкласти для більш пізнього віку.