ЯКІСТЬ НОВОГО ЖИТТЯ

Сучасні протези плеча

Види і функціональність

Конструктивно плече є одним з найскладніших для протезування суглобів завдяки особливостям руху. Але це не означає, що люди, які пережили ампутацію з виокремлення плечового суглоба, яка, до слова, також є однією з найскладніших, залишаться без можливості хоча б частково повернутися до колишнього способу життя. Сучасна наука і технологія дозволяють протезувати навіть настільки складні суглоби – і мова не йде про суто декоративні функції.

Різновиди протезів плеча

Протез руки від плеча має досить складну конструкцію не тільки завдяки складному пристрою самого плечового суглоба, що дає кілька ступенів свободи руці. Ще одна проблема в тому, що нижче плеча розташовуються ще два суглоби – ліктьовий і зап’ястний, а ще нижче – настільки складний орган, як кисть, продукт мільйонів років еволюції. Зробити протез плеча, який би дозволяв користувачеві успішно управляти таким складним системою – нетривіальна інженерне завдання, враховуючи, що після ампутації зазвичай практично не залишається кукси як такої через анатомічної особливості. Однак ці завдання успішно вирішуються. Сьогодні активно застосовують плечові протези трьох основних типів:

  • косметичні;
  • механічні;
  • біонічні.

Косметичні, як зрозуміло з назви, переважно орієнтовані на імітацію зовнішнього вигляду втраченої кінцівки і не мають практично ніяких корисних функцій. У них збережена можливість згинання в суглобах, також їх можна використовувати для найпростіших дій. Косметичний протез руки від плеча по ціні зазвичай найбільш доступний і підходить при ампутації будь-якого рівня, але, звичайно, задовольнити запит на функціональність не може. Зате відтворює зовнішній вигляд, аж до кольору і текстури шкірного покриву, і не боїться води.

Функціональні протези рук від плеча

Широко поширені механічні, або тягові протези плечей. Вони дозволяють частково управляти всією рукою і виконувати дії без великих навантажень.

Складаються такі протези з приймальні гільзи, тягової кисті з пружинним або тяговим хватом, ліктьового модуля з замком для фіксації і кріплення.

Через глибокої ампутації кріплення на вакуумну гільзу з силіконовим вкладишем недостатньо, такий протез повинен кріпитися до торсу і передпліччя складною системою ременів. Тяги механічного протеза управляються зусиллям м’язів, але, оскільки кукси при виокремлення плеча практично немає, функціональність все одно буде менше, ніж у, наприклад, кистьового або ліктьового протеза. Однак зручна система тяг дозволяє налаштовувати роботу механічного протеза досить тонко.

Ще більшу ступінь свободи і функціональність пропонують бионические протези – їх ще називають міоелектріческой або біоелектричними. Головне в них – це складна система міодатчіков, які зчитують електричні сигнали, що посилаються мозком м’язам за допомогою нервових волокон. Ці сигнали дуже слабкі, але їх можна вважати і посилити, а потім інтерпретувати відповідним чином і передавати далі на сервоприводи. За інтерпретування відповідає мікропроцесор, алгоритми якого налаштовуються для кожного користувача окремо, з урахуванням фізіологічних і анатомічних особливостей.

Міоелектріческой протези дають можливість управляти зусиллям, міняти позицію, стискати і розтискати пальці і в загальному виконувати досить тонку роботу.

Правда, до недоліків відноситься відносно висока ціна, необхідність періодичної підзарядки і неприпустимість контакту з водою.

Кріплення плечових протезів, незалежно від з типу, досить складне. Оскільки використовувати традиційний вакуумний культепріемнік практично неможливо, інженерам доводиться застосовувати систему бандажних ременів, які охоплюють торс і передпліччя вище і нижче здорової руки. Тільки таким чином можна досягти досить надійного кріплення для протеза вагою кілька кілограмів.

Такі складності вимагають безлічі примірок готового виробу з підгонкою і настроюванням під конкретного користувача, поки всі нюанси не будуть задоволені.

Потім слідує етап навчання та реабілітації, протягом якого користувач вчиться поводитися з виробом. Чим складніше протез, тим більш тривалий процес навчання, але тим ширше можливості для використання протеза.

Майбутнє протезування

На сьогоднішній день з масових виробів міоелектріческой протези є найбільш прогресивним рішенням.

Але їх недоліки змушують інженерів шукати все нові – наприклад, самообучающиеся протези з доступом до всесвітньої мережі і можливістю постійно оптимізувати алгоритми роботи завдяки елементам штучного інтелекту. Також постійно тривають пошуки рішень по прямому підключенню до нервових закінчень – це дало б можливість максимально повноцінно управляти протезом і мінімізувала б затримки, які є навіть у найкращих міоелектричних пристроях.

Ведеться робота і над удосконаленням «штучних м’язів», сервоприводів, які відповідають за рухи.

Наші клієнти: