ЯКІСТЬ НОВОГО ЖИТТЯ

Протезування верхніх кінцівок

Сучасне протезування

Рука – складний орган, в процесі еволюції ми навчилися виконувати руками найскладніші і найтонші роботи. І звичайно, втрата руки незалежно від причин є серйозною втратою, яка може повністю змінити спосіб життя людини. Але науково-технічний прогрес дозволяє хоча б частково компенсувати втрату за допомогою протезів. Сучасні протези верхніх кінцівок постійно удосконалюються і ускладнюються. Поліпшується система зворотного зв’язку з користувачем – тобто, здатність управління протезом руки.

Різновиди протезів верхніх кінцівок

Розрізняють декілька різновидів протезів рук за призначенням. Так, функціональні протези повинні забезпечити достатній хват для виконання різних дій. Сучасні пристрої розрізняються по влаштуванню і рівню функціональності і можуть як імітувати природний зовнішній вигляд руки або її частини, так і мати технологічний дизайн. Інша група протезів – косметичні, це пасивні прилади, які лише імітують руку або її частину.

Також розрізняють протезування верхніх кінцівок за місцем ампутації:

  • протези окремих пальців;
  • протези цілої кисті, на різній відстані від ліктьового суглоба;
  • протези передпліччя з ліктьовим суглобом;
  • протези плеча.

Принцип роботи функціональних протезів верхніх кінцівок

Очевидно, що чим більша частина руки збережена, тим більшої функціональності і природності можна домогтися від протеза. Технологічно по зрозумілих причинах найбільш складною частиною є кисть з пальцями. Але сучасні протези дозволяють домогтися високої маневреності навіть цієї частини протеза.

За принципом роботи функціональні протези поділяють на:

  • тягові – механічні та активні;
  • робочі;
  • найбільш перспективні міоелектріческой – біонічьні і біоелектричні.

 

Найбільш прості протези – робочі. Вони позбавлені механізмів і мають лише косметичну функцію – з тією відмінністю, що кисть анатомічної форми при необхідності може бути замінена на практичні пристрої – змінні насадки. Насправді, майже під кожен вид діяльності виготовляють спеціалізовані насадки. Найбільш поширений приклад – насадка під столові прибори, під деякі ручні інструменти, під приладдя для малювання і письма.

Активні протези повинні управлятися людиною за допомогою спеціальних тяг. Вони позбавлені електроніки і є повністю механічними. Головні їх переваги – у простоті освоєння, у відносно невисокій вартості при значній надійності. Тяговий протез дозволяє регулювати зусилля, так як воно задається користувачем. Тяги приводяться в рух за допомогою лучезап’ястного суглоба кисті, якщо його вдалося зберегти. Однак в цілому такі протези поступаються біоелектричним.

Біоелектричні, або, як їх ще називають, міоелектрічні, біонічні  – найбільш сучасні протези верхніх кінцівок. Вони мають зовнішнє джерело енергії, а управляються за допомогою складної системи датчиків, що забезпечують зв’язок з м’язами на збереженої частини руки. При скороченні відповідної м’язи датчик, встановлений в гільзі культепріемніка, зчитує електричний потенціал скорочення і передає його на мікропроцесор, керуючий сервоприводамі протеза. В результаті після відповідного тренування вдається домогтися вельми складних рухів кисті і пальців.

Найбільш складні бионические протези навіть забезпечують зворотний передачу імпульсів на периферичні нейрони культі. Таким чином забезпечується недосконалий, але цілком робочий зворотний зв’язок, що імітує соматосенсорні функції реальної руки. Датчики передають найменші зусилля тиску на різні ділянки протеза на рецептори тиску на культі, після чого вони надходять в мозок у вигляді нервових імпульсів. Настільки складна система дозволяє виконувати такі ж складні дії, а саме, грати на музичних інструментах, малювати, ліпити, паяти мікросхеми. Правда, такий протез потрібно періодично заряджати, а його вартість помітно вище, ніж у тягових. Адже кожен екземпляр виготовляється на замовлення.

Протез плеча

ruka

Протез плеча призначається для людей, які в силу обставин, що склалися втратили після ампутації верхню кінцівку на рівні середини плеча.

Протез кисті

kist

Якісні і сучасні технології дозволяють зробити протез кісті руки максимально наближеним до природної

Протези пальців

palec

При підборі фаланги пальця враховується форма і колір збережених пальців. При ампутації або дефектах пальців рук протези підбираються і підганяється індивідуально з полівінілхлоридних напівфабрикатів.

Можливості сучасних біонічних протезів

Індивідуальні приводи для пальців дозволяють координовано вхоплювати предмети, а комфорт забезпечується за рахунок оптимізованого по вазі розташування приводів. Рух кожного пальця може контролюватися окремими мікропроцесорами, які забезпечують точне управління. Особлива увага при цьому приділяється контролю протистоїть великого пальця. Подушечки пальців і долонь м’які і мають схожу зі шкірою текстуру, що забезпечує аналогічний коефіцієнт тертя.

Бионические протези забезпечують хоч і обмежені в порівнянні з кісттю кількість типів захоплення, але достатні для виконання більшості складних дій. Управління швидкістю рухів здійснюється плавно і пропорційно, завдяки чому взяти у руки сире яйце і не натискати на нього стає так само легко, як і займатися з гантелями вагою до 45 кг. Протези мають міцну і захищену від пошкоджень, але досить легку конструкцію – користувач просто носить його.

Процедура підготовки до використання

Будь-який протез вимагає певної вправності і підготовки до його використання. Перший етап – це обстеження стану культі. Фахівці центру протезування повинні не тільки зняти всі мірки, а й вивчити форму, довжину, стан рубця і навколишньої шкіри.

Це дуже важливо саме для біонічних протезів – чим грубіший шрам, тим складніше забезпечити передачу імпульсів на датчики і отримати зворотній зв’язок.

Гільза культепріемніка повинна абсолютно точно повторювати обриси культі, адже найменші незручності і нерівності можуть погіршувати кріплення або доставляти незручності. Зазвичай для кріплення використовується вакуумне захоплення, іноді в разі анатомічних особливостей доповнюється ремінним кріпленням.