Їх ще називають пасивними, оскільки в таких протезах немає ніяких рухомих частин і приводити їх в рух не можна. Функціональність цих пристроїв обмежена, хоча деяку роботу – наприклад, утримання ложки – вони можуть виконувати.
Складаються з:
- культепріємніка зі спеціальною гільзою, яка служить для утримання протеза на руці;
- металевого каркаса;
- зовнішньої косметичної рукавички, на яку нанесений малюнок шкіри.
Такий протез кисті руки порівняно простий і недорогий, найчастіше він розглядається в якості тимчасового рішення і грає в основному лише роль маскування для культі. Виготовляється з гіпоалергенних матеріалів за індивідуальними мірками.
Такі пристрої дають користувачеві можливість вести якщо і не повноцінну діяльність, то дуже наближену до неї. Робота на комп’ютері, гра на музичних інструментах, утримання столярних інструментів і навіть невеликих предметів, тонка робота – все це можливо з сучасними активними протезами після деякого тренування. Ціна активного протеза кисті залежить від типу і функціональності. Існує два основних типа активних протезів – тягові, або механічні, і біоелектричні, або бионические. Розглянемо їх докладніше.
Управляється такий пристрій за допомогою тяг, зусилля на які передаються за рахунок м’язової сили користувача. Тобто, спеціальні троси, які фіксуються на передпліччя, можуть натягатися і розслаблятися за рахунок напруги або розслаблення м’язів культі руки. Ці троси пов’язані з пальцями протеза і самої долонею. Звичайно, для управління таким пристроєм потрібна відома вправність – саме тому після виготовлення і підгонки механічного протеза слідує етап реабілітації та навчання. В ході цього періоду з пацієнтом працює досвідчений лікар-реабілітолог, який вчить поводженню з протезом.
Важлива перевага тягового протеза також в тому, що він дозволяє тренувати м’язи передпліччя, що, в свою чергу, дозволить простіше освоїти бионический протез.
Після серії тренувань і деякої практики механічний протез кисті дозволить виконувати досить тонку роботу, брати невеликі предмети і навіть отримувати зворотний зв’язок від пальців. Також механічний протез дає можливість контролювати зусилля на стиск.
Кожен такий протез обов’язково виготовляється індивідуально, оскільки у всіх користувачів різна анатомія м’язів, ступінь ампутації та інші анатомічні та фізіологічні особливості, спосіб життя і навантаження. Враховується також зростання пацієнта і термін ампутації. При виготовленні використовуються переважно полімерні речовини і міцні легкі сплави. Поверхня кисті покрита силіконовими накладками, за коефіцієнтом тертя наближеними до шкіри – вони забезпечують надійне зчеплення з предметом.
У деяких випадках використовуються тягові протези, відмінні за будовою від людської долоні – так звані функціональні насадки. У кожному разі вибір таких насадок здійснюється індивідуально.
Біонічні, міоелектріческой, біоелектричні – все це про протез нового покоління, які забезпечують користувачеві максимальний комфорт носіння, хоча ціна такого протеза кисті руки досить висока. Це пов’язано з високою технологічністю пристрою. У таких протезах за рух пальців і самої кисті відповідають сервоприводи, сигнали на які передає спеціальний процесор.
А ось на процесор вони передаються з чутливих міодатчіков, встановлених в гільзі культепріемніка. Справа в тому, що сигнали, які головний мозок передає на м’язи за допомогою нервових волокон, мають електричну природу. І їх можна вловити, посилити і інтерпретувати потім в команди для сервоприводів. При цьому нічого в шкіру не імплантується, так як вона добре пропускає електричні імпульси. Так, при подачі мозку команди на відсутні пальці імпульс все одно виникає. Міодатчік зчитує його з поверхні шкіри культі і передає команду далі.
Такі протези дозволяють виконувати найтоншу роботу і реагують з мінімальною затримкою . Завдяки цьому значна кількість видів діяльності знову стає доступною людині, котра пережила ампутацію. Правда, у такого протеза є кілька недоліків: він досить дорогий, потребує періодичної підзарядки і боїться води – правда, дощ для нього не перешкода, але приймати душ або плавати з ним все-таки не можна.
Сучасні виробники, такі як німецька компанія Otto Bock, пропонують багатофункціональні бионические протези, які включають:
- індивідуальні сервоприводи для кожного пальця;
- можливість керувати швидкістю пропорційно;
- обробку сигналів потужними мікропроцесорами, завдяки чому досягається висока швидкість і точність відгуку;
- безліч встановлених попередньо типів хвата і положень зап’ястя для поширених ситуацій;
- конструкцію високої міцності для підняття вантажів великої ваги;
- поліпшену поверхню подушечок пальців, що збільшує площу зчеплення з предметом.
Сьогодні ведуться експерименти з самонавчальними системами, які дозволять зробити життя користувачів біонічних протезів ще комфортніше за рахунок засвоюваних і відтворюваних патернів. Як бачите, наука не стоїть на місці і втрата кисті в XXI столітті – зовсім не вирок.