Правильне поводження з протезом – запорука зручності його використання і комфорту для користувача. Після того, як постійний протез виготовлений і пацієнт пройшов реабілітацію і навчився ним користуватися, настає найбільш складний період. Це період, в який пацієнт вчиться справлятися з усіма особливостями використання протезного виробу самостійно.

Чим більше повноцінним був період тренувань, тим простіше такому пацієнту поводитись з протезом в домашніх умовах – ходити на ньому, самостійно надягати його і знімати, проводити щоденний догляд.

Головне в цей період – дотримуватися всіх розпоряджень лікарів-реабілітологів, щоб навчитися самообслуговування і використання протезу. Багато самих звичайних побутових дій стають абсолютно новим видом діяльності з протезом.

При поводженні з протезом в домашніх умовах один з основних факторів успіху – це постійний контроль і багаторазове повторення одних і тих самих дій до моменту, поки користувач протезу не зможе виконувати їх з колишнім автоматизмом.

Для того, щоб поводження з механічним тяговим протезом руки давалося легше, ще на післяопераційному етапі не варто нехтувати фізичними навантаженнями, рекомендованими лікарем. Адже саме за рахунок м’язових зусиль збереженої частини руки або м’язів торса управляється механічний протез.

Для людей з ампутацією ноги одними з найскладніших дій може здатися сідання на стілець і тим більше крісло, і підйом з нього, а також рух по звичайній сходах.

Якщо навчитися поводженню з протезом при ходьбі досить просто, то дії, що вимагають згинання протеза в колінному шарнірі під кутом 90 ° може зажадати спеціального навчання. На щастя, більшість сучасних тягових механічних протезів ніг, які пропонує наш центр, оснащені колінними вузлами, розрахованими на просте розгинання із зусиллям за рахунок спеціальної пружини або поршня.

Догляд за протезом

Догляд за протезом – ще одна сторона поводження з ним в домашніх умовах. Основні правила догляду за протезом описані в документах до нього, також про них розповість лікар-реабілітолог. Особливо слід звертати увагу на очистку внутрішньої поверхні культеприймача. Чистота і стерильність в культеприймачі гарантують відсутність проблем з інфекціями шкіри і дерматитами. Детальніше про догляд за протезом читайте в нашій статті “Догляд за протезом

Загальні рекомендації щодо поводження з протезом

Протез будь-якої конструкції і виду не можна тримати в сирому місці, навіть якщо він призначений для використання у вологому середовищі.

Тому не варто залишати його у ванній, вирушаючи в душ.

Постійний вплив вологого середовища на протез саме в знятому положенні може вплинути на форму приймальної гільзи. Те ж саме стосується нагрівальних приладів – відстань від протезу до джерела тепла має становити як мінімум метр, а в разі камінів, багать і печей – ще більше. Також не варто залишати знятий протез на прямому сонці.

Уникайте ударів по протезу або протезом, не перевищуйте допустиме виробником навантаження на конструкцію протезного виробу. Рухомі частини протезу необхідно періодично оглядати і змащувати дозволеним виробником мастильним матеріалом. Зазвичай це машинне масло або технічний вазелін.

Обсяг культі з часом може змінюватися: людина накачує м’язи або, навпаки, скидає вагу. Для компенсації зменшення обсягу можна використовувати спеціальні чохли, якими за замовчуванням комплектуються всі протези.

Такі чохли необхідно тримати в чистоті – прати не рідше ніж раз на два дні.

Якщо гільза стала, навпаки, занадто тісною, необхідно звернутися в наш центр для підгонки.