Ампутація кінцівки – дуже серйозна операція, яка проводиться лише у випадку, якщо консервативні засоби лікування не дають результатів. Основним показанням ампутації є пряма загроза життю пацієнта.

Зокрема, це:

  • травматична ампутація;
  • гангрена із-за будь-яких причин, найчастіше обмороження;
  • важка травма кінцівки;
  • в деяких випадках – остра інфекція, порок розвитку, тяжкі трофічні язви.

Типізують ампутації різними способами.

Наприклад, за характером проведення виділяють кругові, одно- і двомовний спосіб, ситуативні.

Кругові застосовують порівняльно рідко – це пов’язано з тим, що така здатність не дозволяє проводити формування нормальної культури, дуже ускладнює рівень післяопераційного лікування та відновлення. В цілому, культі після кругових операцій забезпечують значно більшу проблему та при протезуванні. Тому така можливість застосовується лише при газовій гангрені та деяких інших інфекційних ураженнях, а також у якості термінових заходів.

Лоскутний засіб застосовується при планових операціях, він дозволяє закрити зріз лоскутом або лоскутами шкіри пацієнта, ушив культю. Такий засіб ушивання спрощує подальше відновлення та протезування, так як на місці ампутації не формується відкрита рана, яка вимагає серйозного догляду на протязі тривалого часу.

Ситуативна ампутація застосовується при травматичних ушкодженнях – в разі, коли хірургові доводиться в деякому сенсі імпровізувати, працюючи з тим, що залишилося після травми, отриманої в ДТП або іншим способом.

Також за засобом покриття культи виділяють фасціопластіческій, міопластіческій і періопластіческій методи ампутації.

Найбільш прийнятним при ампутації рук є фасціопластіческій метод, при якому клапоть включає фасцію – сполучну тканину, яка покриває м’язи, а також підшкірна клітковина і шкіра. Такий метод дозволяє хірургу найбільш точно формувати культю, що важливо для майбутнього протезування. Адже в разі верхніх кінцівок чутливість культі є ключовим фактором, що визначає, наскільки успішно пацієнт зможе користуватися протезом.

Міопластіческій метод передбачає зшивання м’язів і формування культі саме з них. М’язи в цьому місці поступово перетворюються в сполучну тканину, тому для протезування рук спосіб підходить погано, але при ампутації нижніх кінцівок таким способом протезування можливо.

Періопластіческій метод застосовується при ампутації нижніх кінцівок у дітей та підлітків, він полягає у включенні в клапоть окістя, що дозволяє згодом сіностізіровать, тобто з’єднати кістки гомілки в єдиний блок, що спрощує протезування і створює надійну основу для ходьби в дорослому віці.