Це питання турбує всіх людей, які пережили ампутацію ноги на будь-якому рівні і готуються до протезування. Справді, якщо нам докучає тісне або незручне взуття, наскільки повинен заважати протез!

Поспішаємо вас заспокоїти: якщо післяопераційна реабілітація пройшла успішно, якщо культя відновлюється правильно, без проблем у вигляді інфікування, якщо у пацієнта немає супутніх станів, що ускладнюють протезування, а сам протез підібраний правильно – ходити на протезі не боляче.

Але у всьому потрібно розібратися по порядку. Після операції періодичні болі можуть турбувати пацієнта в період до 3-6 місяців, поки відбувається первинне загоєння тканин і утворення рубця – формуванню якого потрібно приділяти чимало уваги, щоб він не доставляв незручностей надалі.

Якщо біль триває і після півроку після операції, це привід звернутися до лікаря.

Якщо є такі проблеми, як артеріальна недостатність, недостатня м’язова маса над усіченої кісткою, інфікування поверхні культі – ходити на протезі може бути боляче. В такому випадку доведеться тимчасово припинити використання протезу і перейти на милиці. Усунення причин може бути як консервативним, включаючи лікування антибіотиками, знезараження і знеболення в разі інфікування, так і хірургічним. Так, якщо відбулося неправильне загоєння рани і над кісткою недостатній прошарок м’язової та сполучної тканини, може знадобитися повторна операція.

Крім того, справа може бути в неправильно підібраному тимчасовому культеприймачі протезу. Його виготовляють за зліпком з культі, але, якщо в момент зняття зліпка післяопераційні набряки не встигли повністю зійти, розмір культеприймача може виявитися більшим, ніж треба. У такому випадку можуть спостерігатися болі через недостатньо щільної фіксації. Якщо ж зняття мірок проводилося у лежачого пацієнта, то розмір культеприймача може бути навпаки, менше – так як в горизонтальному положенні обсяг культі виросте через приплив крові. В такому випадку рухатись буде ще болючіше через занадто маленький культеприймач. І нарешті, можливі помилки при протезуванні, коли гільза погано підходить під анатомію культі.

Окремий випадок, при якому можуть спостерігатися болі під час руху на протезі – це нейропатичні болі. Це досить сильні пекучі або стріляючі білі неврологічної природи, які вкрай рідко стають хронічними. Причина появи нейропатії – пошкодження нерву під час ампутації або при подальшій реабілітації. Для лікування часто використовують методи фізіотерапії в поєднанні з лікарською терапією і масажем.

Ще один випадок прояву хворобливих відчуттів – це фантомний біль. Про них чули всі, але стикаються з ними менше половини людей, які перенесли ампутацію. Особливість фантомного болю полягає в тому, що локалізується вона не в культі, а у відсутній кінцівці.

Фантомні болі включують поколювання, пульсацію, печіння, відчуття стискання і інші види больових відчуттів.

У деяких пацієнтів фантомні болі можуть посилюватися після початку використання протеза, хоча в інших випадках вони спостерігаються якраз при знятому протезі, в тому числі в нічний час. Але в будь-якому випадку сам факт протезування – тобто, виникнення вагового навантаження на місце ампутації – несе певні ризики їх виникнення. Для лікування фантомних болів застосовується ряд фізіологічних методів, що включають транскутанну електричну нервову стимуляцію, а також медикаментозні методи.

Але найбільшу небезпеку виникнення больового синдрому під час носіння протеза несуть інфекції шкіри.

І в даному випадку це добре, тому що біль свідчить про зараження, яке потрібно терміново лікувати, щоб не допустити поширення інфекції. Фактор, який сприяє розвитку інфекційного процесу – закрита від доступу повітря гільза культеприймача. Щоб уникнути виникнення вогнищ зараження, потрібно обов’язково оглядати культю щовечора на предмет почервоніння, порушень цілісності, припухлостей та інших симптомів. Також слід проводити щоденні гігієнічні процедури, визначені лікарем.

Якщо біль чітко пов’язана з використанням протезу і зникає при його знятті, це свідчить про проблеми з посадкою культі або говорить про наявність кісткових шпор. Періодичні болі, локалізовані глибоко в тканинах і не пов’язані з носінням протезу, можуть свідчити про трофічні зміни судин, про наявність незакритих ділянок кісткового мозку або про м’язової атрофії. Все це приводи для звернення до лікаря та обстеження.