За різними даними, до 90% людей, які пережили ампутацію кінцівки, відчувають фантомні відчуття і болі у втраченій нозі або руці.

Ці відчуття можуть носити широкий спектр проявів і включати як фантомні відчуття жестикуляції і посмикування, так і просто хворобливі відчуття і навіть почуття підйому тяжкості.

Пацієнту в той же час може здатися, що фантомна кінцівка на місці, але вона коротше здорової або знаходиться в неприродному положенні. Такі відчуття можуть посилюватися при зміні погоди і в стані стресу.

Особливо сильно впливає на фантомне відчуття втраченої кінцівки морозна погода.

Згодом після операції фантомні болі поступово проходять, але не у всіх пацієнтів, тому проблема позбавлення від них є важливою складовою процесу реабілітації.

Причина появи фантомних болів або відчуттів

Одна з найбільш вагомих гіпотез лежить в тому, що фантомне відчуття, в тому числі біль, пов’язаний з пошкодженням нервових волокон, які з часом вростають в сполучну тканину рубця і формують некоректно працюючі нервові закінчення, які викликають такі спотворені фантомні відчуття.

Інша теорія базується на тому, що після ампутації реорганізується соматосенсорна кора самого головного мозку. Це призводить до того, що ділянка мозку, що відповідає за усвідомлену іннервацію втраченої кінцівки, поступово переорієнтується на сигнали від інших ділянок тіла. Але по сприйняттю це все одно схоже саме на біль або тактильні відчуття у втраченій кінцівці.

Ще одна гіпотеза, що зв’язує проблему фантомних болів безпосередньо з головним мозком, говорить, що ділянка мозку, що раніше обробляла сигнали від втраченої руки або ноги, переходить в неактивний стан. Він більше не посилає сигналів, що призводять її в рух – але іноді відбувається випадкове порушення цих нейронів, і людині здається, що він ворушить відсутніми пальцями, що ампутована нога свербить або болить. Таке випадкове порушення відбувається і у здорових людей, але зазвичай маскується нормальною нервовою діяльністю, проявляючись максимум невеликим тиком. Після ампутації маскування більше немає, і випадкове порушення починає носити виражений характер.

Що робити з фантомними відчуттями в ампутованій кінцівці?

Виходячи з описаної вище причини виникнення фантомних болів, вченими був запропонований метод лікування проблеми.

На культі встановлювалися електроди, які перехоплювали нейронні сигнали, що йдуть до відсутньої кінцівки, і передавали їх комп’ютеру. Цей комп’ютер створює віртуальну копію руки або ноги, і пацієнти, бачачи свою кінцівку у віртуальній реальності, можуть нею «управляти», формуючи нові нейронні зв’язки. Завдяки цьому випадкові сигнали перестають відігравати домінуючу роль в порушенні як моторних, так і больових нейронах, що йдуть до і від ампутованою кінцівки. Ймовірно, в перспективі ця методика буде важлива і для протезування біонічної протезами.

Поки ж частіше використовуються більш традиційні методики позбавлення від фантомних болів і відчуттів в ампутованій кінцівці. Вони включають лікарську терапію і фізіотерапію, в тому числі масаж і акупунктура. Медикаментозне лікування саме по собі має обмежену ефективність, для досягнення ефекту його слід поєднувати з іншими підходами.

Один з цікавих підходів, який показує хороші результати і не вимагає особливих витрат – застосування дзеркального боксу. Це коробка, одна зі стінок якої дзеркальна, а верх відсутній. У стінці, перпендикулярної до дзеркальної, зроблено отвір, в яку потрібно просунуть здорову руку. Таким чином, пацієнт бачить дзеркальне відображення здорової руки, сприймаючи його як відсутню. Завдяки цьому у пацієнта з’являється можливість «рухати» ампутованою рукою, знімаючи найбільш болючі положення. Метод застосуємо і для лікування фантомного відчуття в ампутованій нозі, просто потрібно більше за величиною дзеркало.

Хоча цей метод на науковому рівні досліджено досить слабко, в терапії фантомних болів він застосовується досить успішно. Деяким пацієнтам достатньо кількох або більше сеансів, щоб повністю позбутися від відчуттів в ампутованій кінцівці, іншим доводиться застосовувати його періодично при відчуттях скутості або хворобливості. Метод дає хороші результати і в ситуації з відновленням після інсультів і травм хребта – і при цьому є неймовірно простим; сконструювати такий дзеркальний бокс можна навіть в домашніх умовах.