Один з найбільш складних рівнів ампутації, як за ступенем оперативного втручання, так і щодо подальшого протезування – це ампутація ноги з виокремленням тазостегнового суглоба. Цей суглоб є найбільшим в організмі і його функцію і роль для нормальної рухової активності складно переоцінити. Такі операції проводяться вкрай рідко, зазвичай внаслідок важких і складних травм, абсцесів і інших екстрених станів.

Саме внаслідок крайньої рідкості таких ампутацій знайти фахівців з питань протезування для пацієнтів – завдання нетривіальне, так само як і підібрати протез, релевантний рівню активності пацієнта.

Наш центр «Здоров’я» – один з декількох центрів протезування в Україні, в якому є необхідні фахівці і можливість проводити складне протезування пацієнтів з виокремлення тазостегнового суглоба.

Складнощі протезування

Навіть протезування ноги з заміною гомілковостопного і колінного суглоба вже представляє складну інженерну задачу, адже роботу двох суглобів необхідно координувати, регулюючи етапи згинання та розгинання, фази опори і перенесення так, щоб імітувати природну ходу людини максимально можливим чином. І це при відсутності м’язів і зворотного зв’язку з центральною нервовою системою людини – тільки за рахунок механіки протеза, дії сили тяжіння і м’язових зусиль в збережених м’язах.

При виокремленні тазостегнового суглоба завдання протезування кратно ускладнюється, оскільки кінцівка втрачена повністю, кукси як такої у пацієнта немає, а тому, і немає можливості для мінімального управління протезом ноги. Крім того, втрата трьох великих суглобів змушує протезистів вирішувати завдання взаємодії замінюючи їх шарніри по-новому. Самому ж пацієнтові також помітно складніше стає освоїтися з протезом тазостегнового суглоба, цей процес потребуватиме більш тривалих тренувань і навчання, більш ретельного догляду за протезом надалі.

Що ми пропонуємо

Однак сучасні модульні протези, які пропонує центр «Здоров’я», дозволяють не просто повернути можливість ходити без милиць, а й здійснювати безліч інших повсякденних дій – наприклад, водити машину, підніматися і спускатися по сходах.

Багато пацієнтів з тазостегновим протезом ноги відчувають психологічні труднощі при відмові від додаткових опор – милиці або тростини, але реабілітологи та протезисти центру «Здоров’я» розробили унікальний комплекс вправ, що дозволяє відмовитися від додаткової опори в найкоротші терміни і по суті повернутися до того рівня активності, який був до ампутації, виключаючи хіба що самі складні й динамічні види спорту.

Наші протези виготовляються в протезної майстерні з комплектуючих, що виготовляються в Німеччині (фірми Streifeneder, Teufel і інші) і підганяються індивідуально під зріст, пропорції і рівень активності кожного нашого пацієнта. В процесі протезування при ампутації з виокремленням тазостегнового суглоба основною проблемою є підбір і налагодження культепріемной гільзи, яка в даному випадку виходить дуже дрібної і має особливу форму, яка продиктована анатомією людського тіла. По суті, протез повинен кріпитися вже до торсу і фіксуватися на ньому спеціальними ременями. Користувач протеза, якщо можна так сказати, наполовину «сидить» в приймальні гільзі як в сідлі. Через це значна частина всіх рухів в процесі ходьби залежить від механіки самого протеза.

Деякі інноваційні тазостегнові модулі використовують спеціальні технології тривимірного обертання шарніра, що забезпечує найбільш природне перенесення протеза при ходьбі.

Також зусилля інженерів і конструкторів спрямовані на забезпечення максимально плавного початку руху, що дозволяє краще зберігати рівновагу і економити зусилля. Стабільність ходи забезпечена переважно за рахунок роботи колінного модуля, що відповідає за амортизацію на фазі стояння і розгинання на фазі перенесення.

Ми допомагаємо пацієнтам на всіх етапах післяопераційного відновлення і реабілітації.

Консультуємо в процесі оформлення в органах соціального забезпечення заявки на виготовлення протеза за рахунок бюджетних коштів. Виготовляємо тимчасовий протез, який дає можливість точно підігнати всі параметри під потреби пацієнта – а для примірок надаємо транспорт або приїжджаємо до пацієнта.

Також пропонуємо програму індивідуальних тренувань для пацієнтів з ампутацією ноги на рівні тазостегнового суглоба. Ця програма відрізняється від стандартної і є унікальною, тому що пацієнтів такого рівня ампутації в Україні всього кілька десятків. Але завдяки зусиллям протезистів і лікарів центру всі вони отримують можливість жити повноцінним активним життям.