Набряк кукси виникає після ампутації практично завжди, хоча виражений він у різних пацієнтів в різному ступені. Причини виникнення набряку – фізіологічні, вони включають в себе порушення кровообігу, викликане ампутацією. Також серед причин виділяють порушення балансу білків і електролітів, порушення функції нирок і серця, посилення припливу крові до місця ампутації. Остання причина є реакцією імунної системи, яка прагне нейтралізувати неминуче проникають в рану мікроорганізми, для чого збільшує приплив лейкоцитів.

Якщо набряклість тримається в певних рамках, вона розглядається як природна реакція на пошкодження тканини.

Але якщо вона стає занадто великою, поширюється на прилеглі тканини або викликає хворобливість, а також якщо шкіра в місці локалізації набряку змінює колір або стає гарячою, необхідно негайно звертатися до лікаря.

Основною причиною посилення набряклості кукси або тривалого часу збереження набряку є неправильне положення тіла і кукси. Зазвичай мова йде про дуже низьке положення, при якому під час відсутності компресійної пов’язки в тканинах може почати накопичуватися рідина. Це особливо характерно для нижніх кінцівок.

Тому після операції стільки уваги приділяється навчанню пацієнта правильному положенню тіла і самої кукси.

Так, для забезпечення швидкого зниження набряклості важливим є положення кукси по відношенню до положення серця – оскільки на кров діють ті ж фізичні закони, що і на будь-яку рідину, чим нижче буде кукса по відношенню до серця, тим серйозніша може бути набряклість.

Важливо також не тримати куксу в зігнутому положенні довгий час, так як це може не тільки погіршити становище з набряком, але і привести до контрактури – неможливості розігнути суглоб.

Після ампутації доведеться тривалий час спати на жорсткому матраці, а також сидіти на жорстких сидіннях – це теж спосіб знизити набряклість.

Перші місяці після операції застосовується туга пов’язка на куксу, її можна робити з бинта або за допомогою спеціального чохла-бандажа.

Однак проводити бинтування необхідно під наглядом лікаря, оскільки неправильне накладення бинта здатне зашкодити пацієнтові.

Обсяг кукси потрібно регулярно вимірювати, щоб знати динаміку її зміни, дані заносяться в окрему форму. Якщо набряк не спадає тривалий час, це є показанням для відстрочки протезування.

Навіть після повноцінного формування кукси, яке завершується через 1.5-2 року після операції, можуть виникати набряки. Найбільш часта причина – неправильний підбір гільзи куксоприймача або перевищення допустимого часу його носіння протягом дня.

Заходи боротьби з набряком в даному випадку приблизно такі ж, як і після операції – туга пов’язка, піднесення кукси і відмова від носіння протеза на період, поки набряклість не спаде. Гарна профілактика розвитку набряків надалі – помірні фізичні навантаження і лікувальна фізкультура.