Ампутація ніг так рук у близько 85% відсотках випадків супроводжується виникненням так званого фантомного болю. Він приносить значні страждання та іноді псує якість життя навіть більше, ніж сам факт відсутності кінцівки. З’являються фантомні болі зазвичай вже через декілька днів після оперативного втручання. Але якщо у частини людей через півроку вони зникають повністю, то в інших стають хронічними.

Що таке фантомний біль?

Фантомний біль – це явище, при якому людина має больові відчуття у тій частині тіла, що насправді у неї відсутня. Частіше всього це стосується верхньої або нижньої кінцівки, але такі ж симптоми можуть виникати після видалення молочної залози або якогось внутрішнього органу. Доведено, що чим меншою є кукса ампутованої кінцівки, тим більша ймовірність розвитку фантомного болю.

Існує і поняття «фантомна кінцівка», яким описують всі інші відчуття в ампутованій частині тіла, окрім болю. Це може бути свербіж, поколювання, стиснення, важкість, а також зміна температури чи імітація певних рухів. Частіше всього такими симптомами страждають люди із вродженою відсутністю кінцівки чи травмою спинного мозку, тоді як класичні фантомні болі більш характерні для тих, хто переніс ампутацію.

Причини виникнення фантомного болю?

До сьогодні чіткої версії, яка б пояснювала виникнення фантомного болю, немає. Проте вчені висувають багато теорій, і одна із них вважається найбільш правдивою. Зрозуміло, що втрачена кінцівка раніше іннервувалась за допомогою певних нервів. Але після її ампутації нервові імпульси, що проходили по ним, значно змінюються та перетворюються у больові відчуття.

Також вважається, що фантомні болі можуть виникати внаслідок появи неврів у куксі кінцівки в процесі аномального росту нервових волокон.

Окрім цього, підґрунтям патології можуть стати й центральні механізми. Та ділянка мозку, яка отримувала сигнали від втраченої кінцівки, може приймати імпульси від інших ділянок тіла. Ці сигнали починають конкурувати між собою, в них додаються спотворені елементи, і всі ці фактори стають причиною фантомного болю.

Мозок людини починає сприймати кінцівку як наявну, але не такою, якою вона була раніше. Окрім цього, певні відчуття в одній частині тіла починають відчуватись як такі, що виникли у відсутній внаслідок ампутації.

Що робити, якщо відчув фантомний біль?

Якщо ви відчули фантомний біль, не лякайтесь цього, адже така проблема не є рідкістю. Також не намагайтесь тримати все в собі та не бійтесь розказати про свої симптоми близьким людям і лікарю. Потрібно налаштуватись на те, що шлях до підбору правильного та ефективного лікування може бути довгим. Але самостійно ви однозначно не зможете справитись із цією проблемою.

Позбутись фантомного болю допоможуть наступні методи:

  • Підбір зручного та правильного протеза.
  • Застосування медикаментів.
  • Психотерапія.
  • Лікувальна фізкультура.

Щоб не залишатись зі своєю проблемою наодинці, можна знайти людей, які мають подібні симптоми. Ви можете спілкуватись, ділитись емоціями, а також методами, що допомогли вам полегшити стан.

Наскільки реальні фантомні болі?

Поняття «фантомної кінцівки» виникло ще у 1871 році, а сьогодні цей феномен зустрічається практично у кожної людини, що втратила руку або ногу. У когось відчуття виникають одразу після проведеної ампутації, хтось заявляє про це після закінчення дії знеболення. І лише у чверті пацієнтів фантомні болі з’являються через декілька днів чи тижнів після операції.

Ця патологія не просто реальна. Вона являє собою дуже болісний феномен, що викликає страждання у людини. Біль може бути постійним чи приступоподібним, мати характер пекучого, колючого, спазматичного або ж бути схожим на удар електричного струму. Сьогодні подібні скарги від пацієнтів не викликають у лікарів жодного подиву і, на щастя, деякі методи лікування даного стану показують свою ефективність.

Як лікувати фантомний біль?

Сьогодні не існує спеціальних препаратів чи унікальної техніки терапії фантомного болю. Тому для розв’язання цієї проблеми використовується комплекс методів, що призначені для лікування інших станів. Досить часто пацієнтам доводиться вдаватися до різних підходів, щоб знайти саме те, що допоможе в їхньому конкретному випадку.

Медикаментозне лікування фантомного болю

Для полегшення болю використовуються певні лікарські препарати:

  • Нестероїдні протизапальні засоби. Це звичайні знеболювальні, які можна придбати в аптеці без рецепта. Але і вони можуть призвести до ускладнень при зловживанні.
  • Антидепресанти. Ці медикаменти перешкоджають зворотному захопленню серотоніну та можуть полегшити біль, викликаний пошкодженням нервів.
  • Протисудомні. Ефективні при лікуванні нервового болю, але можуть викликати запаморочення та зміну настрою.
  • Наркотичні анальгетики. Є сильнішими знеболювальними, ніж НПЗП, тому часто дають позитивний ефект. Призначаються лише лікарем та продаються за рецептом, адже можуть викликати звикання.

Анальгетики, на жаль, дають лише тимчасовий результат, і з часом їхня ефективність зменшується.

Психологічне лікування фантомного болю

Ефективність в лікуванні фантомного болю показав метод «дзеркальної коробки». Пацієнт сідає за стіл, після чого між його здоровою кінцівкою та куксою ампутованої кінцівки розміщується дзеркало. Таким чином у відображенні пацієнт бачить здорову кінцівку і в його свідомості виникає ілюзія, що це і є ампутована рука чи нога. Він починає рухати здоровою кінцівкою, а мозок сприймає цей рух як рух відсутньої кінцівки та посилає в соматосенсорну кору відповідні сигнали.

Непоганий ефект дає і психотерапевтичне лікування у вигляді індивідуальних сеансів зі спеціалістом. Бажано, щоб вони розпочинались одразу після операції. Ампутація кінцівки, особливо та, яка відбулась зненацька, є значною психотравмувальною подією для людини.

Лікування фантомного болю народними засобами

Деякі види хронічного болю можна полегшити за допомогою акупунктури або голковколювання. Цей метод передбачає введення дуже тонких стерильних голок із нержавіючої сталі в певні точки тіла. Вважається, що ці точки знаходяться на меридіанах, по яких рухається «життєва енергія» ци. Техніка є абсолютно безпечною та приносить хороший ефект при правильному виконанні.

Нові технології та методи лікування фантомного болю

Медицина не стоїть на місці, тому нині існує і декілька новітніх способів лікування фантомного болю. До них належить метод «віртуальної реальності», для якого використовують спеціальні окуляри. Вони допомагають «виростити ампутовану кінцівку» хоча б у свідомості людини. Принцип дії цього методу дещо схожий із дзеркальною терапією, але він дає ще кращі результати.

Популярністю користується і техніка сенсорної стимуляції, при якій до кукси кріпляться електроди. Вони активізують нерви, які відповідають за роботу тієї частини кінцівки, що була ампутована. Стимули сприймаються мозком людини, після чого він дає рухові команди на відповідні м’язи. Саме так відбувається імітація нормальної функції верхньої чи нижньої кінцівки.

Варта уваги також техніка глибокої стимуляції головного чи спинного мозку. Для того, щоб правильно розмістити електроди, які будуть впливати на певні ділянки мозку, напередодні проводяться додаткові обстеження (МРТ). Ці методи поки що обмежені у лікуванні фантомного болю, але вони є досить перспективними для окремих груп пацієнтів.

Фантомні болі у дорослих та дітей – відмінності

Практично кожна доросла людина, яка втратила кінцівку внаслідок операції, хоча б раз відчувала фантомний біль. А ось діти, які не досягли віку 15 років, зазвичай не мають таких проявів. Винятком є лише ситуація, за якої кінцівка відсутня у дитини з народження.

Пояснюється цей феномен тим, що у дітей ще недостатньо сформованими є стійкі асоціативні зв’язки кори головного мозку із підкірковими структурами.

Популярні запитання та відповіді

В цьому розділі дамо відповіді на досить часті запитання від пацієнтів, що страждають від фантомного болю або ж мають знайомих із такою проблемою.

Які можуть бути ускладнення від фантомного болю?

Важливо зазначити, що фантомний біль сам по собі є ускладненням проведеної ампутації кінцівки. Але він також може призводити до появи інших проблем – в першу чергу із психічним здоров’ям. Ускладнення, пов’язані із фізичним станом, для цієї ситуації не характерні.

Чим небезпечний фантомний біль?

Хронічний біль викликає виснаження, негативно відображається на якості життя, погіршує працездатність. На цьому фоні може порушуватись сон, можуть виникати депресії чи неврози, підвищена тривожність, а також стійка патологічна зміна особистості.

Коли треба викликати лікаря при нападі фантомного болю?

Практично кожен пацієнт після ампутації кінцівки відчуває фантомні болі, з якими вчиться справлятись самостійно. Але іноді така ситуація потребує термінової допомоги. Якщо звичні для вас знеболювальні не допомагають і біль стає нестерпним, можна викликати лікаря додому, і він призначить наркотичні анальгетики або ж інші групи препаратів, які ефективні в даній ситуації.