Після ампутації кінцівок будь-якого рівня – як рук, так і ніг – у 70-85% людей розвивається такий стан, як фантомні болі. Такі болі мають дуже різну тривалість, від секунд до днів, і цілий спектр проявів, що включають здавлювання, печіння, поколювання, різь, тягнуче відчуття. Зазвичай прявлюються вперше після декількох днів після ампутації і у більшості проходять через півроку, але в деяких випадках стають хронічними.

Про причини виникнення фантомних болів неврологи поки ще сперечаються, але основна теорія говорить, що нервові імпульси, що проходять по нервах, які раніше викликали іннервацію втрачених кінцівок, тепер змінені і можуть перетворюватися в больові відчуття.

Причини виникнення фантомних болів

Причиною цього може бути формування нових нервових закінчень, що йдуть в сполучну тканину, так як нервові волокна поступово відновлюються. Крім того, ділянка мозку, що відповідала за зв’язок з втраченою кінцівкою, може почати приймати інформацію з інших ділянок. Сигнали конкурують між собою, в них вплітаються спотворення – все це призводить до фантомних болів або відчуттів. Зокрема, людина може сприймати свою кінцівку як присутню, але видозмінену, а роздратування в одній частині тіла може відчуватися як роздратування в інший, відсутньої після ампутації.

Лікування фантомних болів і відчуттів

Чарівної таблетки від фантомних больових відчуттів не існує – анальгетики дають слабкий і тимчасовий ефект, та й ефективність їх згодом знижується. Хоча в обмеженій кількості анальгетики та нестероїдні протизапальні засоби, такі як ібупрофен, використовуються – поряд з антидепресантами, які перешкоджають зворотньому захопленню серотоніну, протиепілептичними препаратами і навіть наркотичними анальгетиками з рецептурного списку.

Але ліки – це не єдине, чим можна допомогти при фантомних болях, і навіть не головне.

Вражаючих результатів дозволяє домогтися, наприклад, метод дзеркального боксу.

Для цього людина поміщає здорову кінцівку в коробку із дзеркальною бічною стінкою збоку від відсутньої руки. Відображення сприймається мозком як повноцінна рука, що дає змогу знімати психологічні затиски за рахунок здорової руки. З ногами та ж ситуація, тільки дзеркало потрібно підбирати більшого розміру. Нові технології дозволяють удосконалити цей прийом за рахунок використання окулярів віртуальної реальності, які «вирощують» відсутню кінцівку.

Допомагають справитися з фантомним болем також фізкультура і будь-яка помірна спортивна активність, відволікаюча від неї.

Також перспективним показав себе метод електричної нейронної стимуляції через шкіру – він діє як «перехоплювач» больових нервових імпульсів. Голковколювання також здатне показати позитивний результат, якщо його проводить грамотний фахівець.

Якщо ви відчули фантомний біль, не варто лякатися і вже тим більше тримати свої переживання в собі. Важливо звернутися до лікаря, розповівши про всі особливості самопочуття – ще й для того, щоб не сплутати фантомний біль з реальною проблемою, такий, наприклад, як інфікування культі. Надалі потрібно дотримуватись рекомендацій лікаря і коригувати лікування і поведінку відповідним чином. Одним з найважливіших факторів, що запобігають розвитку фантомних болів, є фізична активність відразу після операції. Тому виконання приписів з лікувальної фізкультури хоча і не гарантують відсутності фантомних болів, але знижують вірогідність їх розвитку.